Taşınmak İçin 2017 Yol Harcırah Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Taşınmak İçin 2017 Yol Harcırah Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bilmeyenler için harcırah asıl görev yerlerinden geçici ya da kalıcı olarak taşınmak durumunda kalan memur ve hizmetlilere taşınma ücretlerinden doğan ek masrafları karşılamaları için yapılan ödemelerin adıdır. Şehirler arası taşımacılık faaliyetlerinin maaliyeti düşünüldüğünde bu ödemeler memurları ve hizmetlileri biraz da olsa rahatlatıyor. Peki taşınmak için 2017 yol harcırah hesaplaması nasıl yapılır?

Ödeme Miktarı Hangi Unsurlara Bağlı Olarak Hesaplanıyor?

Bu hesaplamayı yapmadan önce belirtmeniz gereken şey görevlendirildiğiniz yere geçici mi kalıcı mı olarak gittiğiniz. Daha sonrasında ise gündelik yevmiyenizin çalışma sürenize göre ne kadara tekabül ettiğini bilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte de kendinizi hariç tutarak ailenizdeki bireylerin sayısını, yaşadığınız şehir ile taşınacağınız şehir arasındaki mesafeyi ve yolun kaç gün sürdüğünü de biliyor olmalısınız. Yevmiyeniz aylık kadro derecenize göre hesaplanır. Tabi ki bu süre içinde işinde profesyonel evden eve nakliyat şirketi ve Ankara nakliyatçı Can Nakliyat’tan hizmet sağlayabilirsiniz. Uzman kadromuzla sürecin başından sonuna kadar profesyonel destek sağlıyoruz. Peki ama detaylı olarak taşınmak için 2017 yıl harcırah hesaplaması nasıl yapılır birlikte bakalım.

Yevmiye, Yol Mesafe Ücreti, Seyahat Ücreti ve Taşıt Ücreti

Bu hesaplamayı yaparken yevmiyenizi belirlemek için aylık kadro derecenizi bilmeniz gerekir.2017 yılı için harcırah miktarları aşağıdaki gibidir:

Aylık / Kadro Derecesi 5-15 olanlar : 36,25 TL
Aylık / Kadro Derecesi 1-4 olanlar : 37,25 TL
Ek göstergesi 3000(dahil) – 5800(hariç) olan kadrolarda bulunanlar : 42,25 TL
Ek göstergesi 5800(dahil) – 8000(hariç) olan kadrolarda bulunanlar : 45 TL
Ek göstergesi 8000 ve daha yüksek kadroda bulunanlar : 48,25 TL

Sizin durumunuza takabül eden sayısı kendiniz için 20, aile fertleriniz için 10 ile çarpmanız gerekmektedir. Daha sonra yol mesafe ücretinizi yevmiyenizin yüzde 5’i olarak hesaplıyorsunuz. Bu da demektir ki yol mesafesi ile bu katsayıyı çarpıyorsunuz. Yol mesafe ücreti katsayısı ise aşağıdaki şekilde hesaplanıyor:

Aylık/kadro derecesi 1-4 olanlar için bu katsayı;

(37,25 x 5)/ 100= 1,8625

Aylık/kadro derecesi 5-15 olanlar için bu katsayı;

(36,25 x 5)/ 100= 1,8125

Bu işlemden sonra taşıt ücretini olduğu gibi ekliyorsunuz. Seyahat süreniz 24 saat ise seyahat ücretinizi bir günlük yevmiyeniz olarak hesaplıyorsunuz. Daha sonra çıkan bütün rakamları topladığınızda elde ettiğiniz sayı sizin yol harcırahınız oluyor. Hesaplama sürecinde unutmamanız gereken durumlardan bazıları ise aylık kadro derecenizi net olarak bilmenizin ve sizinle birlikte taşınma işlemini gerçekleştirecek aile bireylerini de hesaba katmayı unutmamak. Böylece hesaplamadan elde ettiğiniz tutar ile elinize geçen miktar arasındaki değişimle karşılaşmak zorunda kalmazsınız. Bu hesaplamanın anlatıldığı üzere rahatlıkla yapılabilmesi de taşınmak için 2017 yol harcırah hesaplaması nasıl yapılır sorusunun üzerine düşünmenize gerek bırakmıyor.

Yorum Yap
1
2
3
4
5
Gonder
     
Vazgec

Firmamiza Yorum Yap

Ankara Nakliyat
Average rating:  
 0 reviews
LÜTFEN SİTEMİZİ VEYA ALDIĞINIZ HİZMETİ PUANLAYIN
1 Stars2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (0 Puan)
Loading...